Praetorian Guard Airsoft

An Airsoft Community


It is currently Thu Oct 23, 2014 10:59 pm

All times are UTC - 8 hours




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 1 post ] 


 Post subject: Official Roster for Op White Jindo
PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:05 am 
User avatar
Site Admin
Joined: Thu Oct 15, 2009 8:18 pm
Posts: 386
Location: Steilacoom,WA
Offline
OFFICIAL ROSTER FOR OPERATION WHITE JINDO 6; THE RESISTANCE
===============30 AUGUST 2014 - 31 AUGUST 2014=================


UPDATED: 24 AUG 2014 ALPHA ROSTER (IF YOU DON'T SEE YOUR CALL SIGN BELOW......YOU ARE NOT PART OF THIS EXERCISE)

Image

Northern Alliance (DARK UNIFORM / RED)

Russia
1st Squad 7th Regiment военкомат (voyenkomat)

1. OTTER (BLACK WATCH)= LTC Vlad Koscov (Russia)
2. NOMAD (BLACK WATCH)
3. IVY (RONIN)
4. KILO 1-4 (RONIN)
5. SEIGE (PG)



North Korea
1st Platoon 766th Regiment (KPAGF; Chosŏn'gŭl: 조선인민군 육군)

1. STRAW (IKAIKA)= MAJOR Chung Lee (N. Korea)
2. BAILEY (IKAIKA)
3. HEXE (IKAIKA) = SUPPORT GUNNER
4. SWEEPER (IKAIKA) = SNIPER
5. GRIZZLY_02 (IKAIKA)
6. SCARECROW (IKAIKA)
7. RUMBLE (IKAIKA)
8. GOKU (IKAIKA)
9. NIKOLAY (IKAIKA)
10. CT (BLACK SKULL RANGERS)
11. FADE (BLACK SKULL RANGERS)
12. TONGUE (BLACK SKULL RANGERS)
13. CAVEMAN (BLACK SKULL RANGERS)

2nd Platoon 766th Regiment (KPAGF; Chosŏn'gŭl: 조선인민군 육군)

1. OVERWATCH (BG AIRSOFT)= CPT Bae Pak (N. Korea)
2. HANNA (BG AIRSOFT)
3. NELSON (BG AIRSOFT)
4. SHEPARD (BG AIRSOFT)
5. COOLBEANS (PNW AIRSOFT)
6. SLIM (PNW AIRSOFT)
7. FIGHT NIGHT (PNW AIRSOFT)
8. LONEWOLF_02 (PNW AIRSOFT)
9. SPINE RIPPER (RONIN)
10. SGTMEZZ (PG)


3rd Platoon 766th Regiment (KPAGF; Chosŏn'gŭl: 조선인민군 육군)

1. REINDEER (PRAT)= CPT Chin Hue (N. Korea)
2. FROST (PRAT)
3. WALL (PRAT) = SUPPORT GUNNER
4. SPOON (PRAT)
5. BOULDER (PRAT) = SNIPER
6. SCARECROW_02 (PRAT)
7. WOODY (PRAT)
8. GUTS (PRAT)
9. PUDDLE PIRATE (PRAT)
10. DOC_02 (PRAT)
11. CHEE (PRAT)
12. TAGZ (PRAT)

4th Platoon 766th Regiment (KPAGF; Chosŏn'gŭl: 조선인민군 육군)

1. CEP (RONIN)
2. KRYSIS (JTF6)
3. GAMMA (JTF6)
4. VIC3 (TRIDENT AIRSOFT)
5. SPECTRUM (JTF6)
6. BLACK OUT (W.O.L.F.)
7. DEAD EYE (W.O.L.F.)
8. FENRIR (Team PatriArc)
9. TITAN REAPER (FOAD)
10. HOT TUB (RONIN)
11. FRODO (RONIN)
12. MOHAWK (PG)




China
1st Squad People's Liberation Army (PLA; 中国人民解放军)

1. TRIGGER (PG)= CPT Kwon Xiong (Chinese)
2. PADRE (IKAIKA)
3. KILLJOY (IKAIKA)
4. MOD1 (IKAIKA)
5. EVAN (RONIN)
6. LYCAN (RONIN)
7. FOREST (RONIN)
8. MYTO (RONIN)
9. STUMP (SRT)
10. BLUE (THUNDER KISS NW) = SUPPORT GUNNER




Image


Southern Alliance (LIGHT UNIFORM / BLUE)

United States Forces
1st Squad A Company 1st Group SF

1. BACON (DRUNKEN NARWHAL) = * LTC Lee Roberts (USA)
2. ROLO (DRUNKEN NARWHAL)
3. MONGO (DRUNKEN NARWHAL)
4. GRIMWARD (DRUNKEN NARWHAL)
5. BLOODY BONES (DRUNKEN NARWHAL)

South Korea Forces
1st Platoon 52nd Regiment (ROKA; Korean: 대한민국 육군)

1. THUMPER ( 13TH LEGION)= MAJOR Chae Kim (S. Korea)
2. NEC (TEAM BLACK)
3. BIO HAZZARD (TEAM BLACK)
4. PETERSON (TEAM BLACK)
5. GOOSE (TEAM BLACK)
6. TOP (TEAM BLACK)
7. KHAINE (TEAM BLACK)
8. SMILEY (TEAM BLACK)
9. DOC_03 (RONIN)
10. SPARTAN_036 (RONIN)
11. WINGNUT (RONIN)
12. DUPREE (RONIN)
13. DOGSOLDIER7 (PG)

2nd Platoon 52nd Regiment (ROKA; Korean: 대한민국 육군)

1. JAY (SPARTAN CREW)= CPT Dong Sun (S. Korea)
2. BRUISER-2 (RONIN)
3. GOLDIE LOCK (SPARTAN CREW)
4. BLU (RONIN)
5. SIG (SPARTAN CREW)
6. FORD (RONIN)
7. LUCIFER (THE ORDER)
8. ARROW (THE ORDER)
9. ISKOTSU (RONIN)
10. ONE FOX (PG)

3rd Platoon 52nd Regiment (ROKA; Korean: 대한민국 육군)

1. SPACE GHOST (SOUTH SIDE) =CPT Jung Hee (S. Korea)
2. ROSEY (RONIN)
3. GAM (RONIN)
4. DUTCH (RONIN)
5. MnM (RONIN)
6. KOQUN FAISE (ART OF RUIN)
7. HERCULES (RONIN)
8. RED EYE (RONIN)
9. DOC_04 (RONIN)
10. DOUBLE TAP (RONIN)
11. BLAKE (RONIN)
12. GHOSTY (RONIN)

4th Platoon 52nd regiment (ROKA; Korean:대한민국 육군)

1. CHEFZILLA (RONIN)
2. TUBBS (SKULL)
3. VIKING_02 (SKULL)
4. OGRE (Dead Patriots)
5. SPOOK (Dead Patriots)
6. SHIFTY (Dead Patriots)
7. ORDO (Dead Patriots)
8. DEAD EYE (RONIN)
9. FENRIR (Team PatriArc)
10.
11. GOOLER (RONIN)
12. MAKO (RONIN)
13. LONEWOLF (PG)



Japanese Forces
Ichiban Squad (西部方面普通科連隊 Seibu Hōmen Futsū-ka Rentai)

1. STINGER 72 (SMC-1)= CPT Osaga Yamamoto (Japan)
2. FLEA (TITS) - SNIPER
3. SNOOP(TITS) - SNIPER
4. MATT (RONIN)
5. OSIRIS (FOX_HOUND)
6. QUAIL (FOX_HOUND)
7. MAKO (RONIN)
8. SHORTSTACK (RONIN)
9. BLUE (W.O.L.F)
10. BIG DADDY (W.O.L.F.)


STAND BY LIST: Operators in this list will be randomly assigned to a team on the day of event

1.
2.
3.
4.
5.



Image

Praetorian Guard Cadre

1. Gemlee (TOC)
2. Dogsoldier7
3. Trigger
4. Mohawk
5. Lonewolf
6. Thai
7. Seige
8. One Fox
9. SGTMezz

Organizer Cadre

1. STRAW (IKAIKA)
2. REINDEER (PRAT)
3. BACON (DRUNKEN NARWHAL)
4. QUAIL (FOX_HOUND)
5. GHOSTY (RONIN)

_________________
Strength and Honor
Gemlee


Top
 Profile  
 

Display posts from previous:  Sort by  

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 1 post ] 

All times are UTC - 8 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group